Újraalkothatták Kleopátra 2 ezer éves parfümét
A számtalan festménynek és szobornak hála a kutatók nagyjából tudják, hogyan nézett ki Kleopátra, az ókori Egyiptom híres uralkodója. Az évekig tartó ásatásoknak köszönhetően pedig most már arról is van fogalmuk, milyen illata volt, ugyanis újraalkották Kleopátra parfümjét.
Robert Littman és Jay Silverstein, a Hawaii Egyetem munkatársai évek óta kutatják az ókori világ parfümjeit, illetve azt, hogy az uralkodónő milyen illatot viselhetett.
Az All That’s Interesting beszámolója szerint a Tell Timai ásatási projekt leleteivel kezdték, amely a Kr. e. 4500 körül alapított ókori egyiptomi Thmuisz város helyén zajlott, mivel ebben a városban állították elő az ókori világ két legismertebb parfümjét.
Milyen illatot viselt az ókori Egyiptom egyik leghíresebb uralkodója?

Forrás: Pixabay
A helyszínen végzett ásatások feltárták, hogy a Kr. e. harmadik századból származó, kemencékkel ellátott nagy épületek a római megszállás előtt és után is importált agyagot és üveget használtak a fiolák gyártására.
Az amforákban a helyszínen parfümök készítéséhez egykor használt összetevőket találtak több mint 2 ezer évvel ezelőttről, amelyek között olyan is volt, amit a legendás Kleopátra parfümjéhez is.
Ilyen hosszú idő után az amforák már nem tartották meg a bennük lévő folyadék szagát, azonban a maradványok elemzésekor kiderült, hogy mik lehettek a legfontosabb összetevők.
Ezekből és az ókori görög szövegekben található információkból kiindulva a kutatók képesek voltak újraalkotni a korabeli parfümök receptúráját.

Lawrence Alma-Tadema (1836–1912), Marcus Antonius és Kleopátra találkozása. Wikimedia
Kleopátra valóban beérte volna ugyanazzal, mint a közemberek?
Bár nem teljesen biztosak benne, a maradvány korából és lelőhelyéből kiindulva arra következtettek, hogy ez lehetett Kleopátra parfümje.
A kutatók által követett receptek fő alapanyaga a mirhát, vagyis balzsamfa gyantáját használták, valamint számos más olyan összetevőt, amelyek ma is rengeteg konyhában megtalálhatók, például olívaolajat, fahéjat és kardamomot.
Az eredmény egy olyan anyag lett, amely sokkal sűrűbb és ragadósabb, mint a mai parfümök, kellemes pézsmás, fűszeres illatot árasztott, amely tovább tartott, mint a legtöbb modern társa.
Littman szerint hihetetlen élmény volt egy olyan illatot érezni, amelyet 2 ezer Egyiptom királynője viselhetett magán.
Bár a kutatóknak sikerült rekonstruálniuk az illatot, továbbra is kérdéses, hogy ez valóban Kleopátra parfümje volt-e, mivel egyrészt királyi családtag volt, így logikus lenne, hogy egyedi parfümjei voltak, és nem kellett azzal beérnie, amit az átlagemberek is használtak.
Mandy Aftel parfümkészítő – aki több ehhez hasonló kutatásban is részt vett már – elmondta, szerinte Kleopátrának valóban volt saját parfümkészítő üzeme.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Budapestet Európa egyik legizgalmasabb zenei fővárosává választották 2025-ben
Hatalmas élményfürdő épül a magyar-román határ mellett
Digitálisan térképezték fel a Titanicot, új részletek derültek ki az utolsó pillanatokról
Újfajta reaktorral kísérleteznek kutatók, amely minden eddiginél hatékonyabb
A Csillagok háborúja filmekben lehet a megoldás a gyors űrutazásra
Mit árul el személyiségünkről az autónk színe?